Ikääntyvien yliopisto | Lahti

Ikääntyvien yliopisto Lahti syksy 2023

 

Syksyn 2023 yhteistyökumppaninamme Lahdessa on Wellamo-opisto. Yhdessä Wellamo-opiston ja Jyväskylän kesäyliopiston kanssa tarjoamme teille mahdollisuuden osallistua Ikääntyvien yliopistotoiminnan verkkovälitteisille luennoille.

Päijät-Hämeen kesäyliopisto ja Wellamo-opisto tarjoavat 4 kappaletta syksyn luentoja maksutta Paavola kampuksen pienessä auditoriossa, Terijoenkatu 2, 3 krs.

Mukaan luentosaliin mahtuu rajattu määrä innokkaita kuuntelijoita.

Ikääntyvien yliopisto on tietoa etsivien, yhteiskunnan ja yhteisön sekä itsensä kehittämisestä kiinnostuneiden kohtaamispaikka. Ikääntyvien yliopistotoimintaan voi osallistua pohjakoulutuksesta, aiemmasta ammatista tai harrastuksista riippumatta eikä ikärajojakaan tunneta. Toiminta on avointa kaikille.

Luennot ovat Jyväskylän kesäyliopiston koordinoimia ja me muut kesäyliopistot olemme saaneet mahdollisuuden osallistua luentojen jakamiseen opiskelijoilleen. Saamme välittää luennot ainoastaan luentosalista, emmekä saa jakaa luentolinkkejä eteenpäin sähköpostitse.

Mikäli haluatte osallistua maksua vastaan kaikille syksyn 2023 verkkoluennoille, tulee ilmoittautuminen tehdä suoraan Jyväskylän kesäyliopistoon.

Meille tehdään ilmoittautuminen ainoastaan alla oleville luennoille (4 kpl), jotka tulee katsoa Paavola kampuksella.
Nämä neljä auditoriossa seurattavaa luentoa ovat maksuttomia.

Ilmoittaudu luennolle valitsemanne luennon ilmoittautumislinkistä.
Ilmoittautumisenne on hyväksytty, kun saatte paluuviestinä vahvistusviestin (tarkista myös roskapostikansio). Lähetämme kutsun saapumisohjeineen noin 2 päivää ennen luentoa sähköpostitse.

Ilmoittautuminen tarkistetaan auditorion ovella ennen luennon alkua.

Syksyn 2023 luennot ja ilmoittautuminen:

13.9. klo 14.00-16.00
Koko maailma ikääntyy ja me sen mukana
Professori Vappu Taipale
Ilmoittaudu tästä

18.10. klo 14.00-16.00
Tekoäly, ChatGPT ja arjen kehitysnäkymät
Tutkijatohtori Anna-Maria Raita-Hakola, Jyväskylän yliopisto
Ilmoittaudu tästä

22.11. klo 14.00-16.00
Aivot, keho ja mieli – aivotutkimuksen uudet trendit
Apulaisprofessori Tiina Parviainen, Jyväskylän yliopisto
Ilmoittaudu tästä

13.12. klo 14.00-16.00
Musiikki elämän voimavarana
Professori Suvi Saarikallio, Jyväskylän yliopisto
Ilmoittaudu tästä

Yhteistyössä: Wellamo-opisto, Päijät-Hämeen kesäyliopisto ja Jyväskylän kesäyliopisto